Sedmošolci v ivanški knjižnici in samostanu

Učenci 7. razreda so petkovo dopoldne preživeli malo drugače kot ponavadi, saj so se odpravili na ogled knjižnice Ivančna Gorica in v Muzej krščanstva na Slovenskem. Dan je minil v prijetnem in sproščenem vzdušju, učenci so v knjižnici pridobili veliko uporabnih informacij  v zvezi z delovanjem knjižnice oz. izposojo knjig, se preizkusili v poznavanju življenja in dela Josipa Jurčiča ter se srečali s kamišibajem, namiznim gledališčem. V samostanu so se udeležili kaligrafske delavnice in poskušali posnemati pisavo srednjeveških pisarjev, ogledali pa so si tudi sam samostan in stalno muzejsko zbirko.

Kaj pa je najbolj v spominu ostalo učencem, pa lahko spodaj izveste iz prve roke.

V petek, 13.5.2022, smo se učenci sedmega razreda odpravili v knjižnico Ivančna Gorica. Izvedeli smo, katere obletnice, povezane z Josipom Jurčičem, smo praznovali lansko leto, ki je bilo posvečeno Jurčiču. Nato smo obiskali pravljično sobo, kjer nam je tamkajšnja knjižničarka predstavila kamišibaj. Predstavila nam je dve Jurčičevi deli: Pripovedko o beli kači in Jama, po kateri se pride na drugi svet. Reševali smo tudi kviz, ki ga navadno rešujejo na pohodu po Jurčičevi poti. Kasneje smo si ogledali še PPT-predstavitev. Predstavitev smo si ogledali z namenom, da vidimo, kje lahko iščemo knjige prek spleta. Imeli smo še krajše tekmovanje, kjer smo obnovili znanje o Jurčiču. S tem smo končali ogled knjižnice in se z avtobusom odpeljali v stiški samostan, kjer deluje tudi Muzej krščanstva na Slovenskem. V samostanu smo se najprej preizkusili kot srednjeveški pisarji, nato pa smo si posamezne prostore ogledali od blizu. Izvedeli smo, katere dejavnosti so se do danes ohranile in kaj menihi v samostanu počnejo. Izvedeli smo tudi, da  v samostanu trenutno živi deset menihov. Večina se ukvarja s čebelarstvom. Vsak od nas je lahko  vprašal, kar ga je zanimalo, nato pa smo se z avtobusom odpeljali nazaj v šolo.

Zoja Smole, 7. a