Obvestilo staršem – radon v šolskih prostorih!

V mesecu aprilu 2015 nas je obiskal inšpektor Ministrstva za zdravje – Uprave RS za varstvo pred sevanji. Inšpektor je v učilnico 117 matične šole in v učilnici prvega razreda POŠ Temenica namestil merilne naprave za ugotavljane prisotnosti radona v prostoru. Konec meseca junija 2015 so bile merilne naprave odstranjene in po ustrezni analizi je inšpektor konec avgusta v Zapisnik in ob koncu septembra 2015 v Odločbi zapisal, da je na matični šoli merilna naprava zaznala 1131Bq/m3 in na podružnični šoli 415 Bq/m3. Mejna vrednost še dovoljene koncentracije radona je 400 Bq/m3. Kljub sorazmernim nizkim izmerjenim vrednostim (znane so izmerjene vrednosti tudi prek 10.000 Bq/m3) se zavedamo nevarnosti, ki jih povzroča radon, zato smo takoj pristopili k ukrepom, ki nam jih je naložil inšpektor. Od inšpektorja, to je zapisano v Odločbi, smo zahtevali tudi dodatne in uradne meritve, na podlagi katerih bi skupaj z Občino Ivančna Gorica in Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport pripravili celovito rešitev. Vsekakor bomo v celoti izvajali ukrepe oziroma zahteve inšpektorja, vas o vseh pomembnih dejstvih obveščali, z ustreznimi strokovnjaki pa bomo pripravili tudi predavanje na temo nevarnosti radona.

Šentvid pri Stični, 6. 10. 2015