Šola ima besedo

pas1Ob jubileju šentviške šole je v petek, 21. oktobra 2016, v športni dvorani OŠ, potekala svečanost
ŠOLA IMA BESEDO

Šolstvo v Šentvidu pri Stični praznuje. Praznuje tudi obstoječa zgradba, v kateri je šola. Nekateri dajejo tem mejnikom velik pomen, drugim se ne zdijo pomembni, saj se zazirajo naprej, v prihodnost. A vendarle je šola nekaj, kar bo za vedno povezano s preteklostjo, kajti na izkušnjah iz zgodovine so se gradile nove in nove stopnice, ki so bile prav zato lahko boljše, uspešnejše, kvalitetnejše. Samo skozi zgodovinski pregled lahko natančno vidimo, kaj vse se je spremenilo, kaj je danes boljše, kaj slabše in kaj bi bilo vredno popraviti.

Šola je s tesno, trdno vrvjo povezana z domačim krajem, Šentvidom pri Stični. Vse od daljnega leta 1784 pa do danes so njeni učenci in pedagogi skrbeli, da se je v kraju ves čas nekaj dogajalo, brbotalo od ustvarjalnosti, odkrivalo nove stvari, vabilo zanimive goste, dosegalo izjemne uspehe. Vsaka šola je središče kraja, daje mu življenje in prihodnost, na kar ne smemo pozabiti v trenutkih, ko je na robu zaprtja tudi podružnica v Temenici. 230 let šolstva; no, pravzaprav 232 let, je pomemben pečat. Prav tako 50 let zgradbe, ki je slabi dve stoletji potrpežljivo čakala na svoj nastanek. V tem času so bile dograjene številne novosti, ki jih je prinesel razvoj družbe in so postale nujno potrebne za normalno rast mladih umov, ki se kalijo v šolskih klopeh. Za to so bili zaslužni ravnatelji, učitelji, starši, krajani in vsi drugi, kakor koli povezani s šolo. V današnjem svetu je izobrazba ena izmed najbolj cenjenih vrednot – sodobni otroci se tega večinoma ne zavedajo, dokler ne odrastejo in ne prevzamejo svojega deleža odgovornosti v družbi in osebnih življenjih. In če pregovor pravi, da »Na mladih svet stoji«, potem je šola tisti temelj, na katerem je zgrajeno vse ostalo. Temelj pa mora biti trden in s kakovostno vsebino. Tega v času, ko se vsem nekam mudi, ko je vse treba opraviti čim hitreje in brez ozira na okolico, ko je v ospredju le posameznik, ne smemo pozabiti.

Vse najboljše, Osnovna šola Ferda Vesela, in srečno do naslednje obletnice!

(vir: zbornik)