Osmošolci v operi, Narodni galeriji in baročni Ljubljani

V petek, 9. 9., smo osmošolci v naši prestolnici preživeli pester kulturni dan, v katerem smo poslušali, si ogledovali pa tudi sami ustvarjali.

Prvo šolsko uro smo se najprej spomnili, kako se obnaša na kulturnem dnevu ter v kulturnih ustanovah. Spoznali smo zgodbo operne predstave Seviljski brivec, ki smo si jo nameravali ogledati. Najprej smo se z avtobusom popeljali v Ljubljano in se napotili proti Narodni galeriji. Tam smo si ogledali slike, kipe in freske vseh obdobij slovenske likovne umetnosti. Ogled je bil zelo poučen in zanimiv, saj smo morali ves čas aktivno sodelovati. Pokazali so nam tudi dela slikarja, po katerem se imenuje naša šola. Nato smo se odpravili v SNG Opera in balet Ljubljana, kjer smo si ogledali pravo operno kriminalko, polno pevcev, škratov, plesalk in drugih zabavljačev. Opera nam je na šaljiv način predstavila ljubezenske zaplete grofa Almavive ter dame Rozine. Glavna zvezda pa je bil brivec Figaro, ki je bil vsem vedno in povsod v pomoč in je kar najbolje reševal vse težave. Po operni predstavi pa smo se odpravili do stolnice, ki nam jo je razkazal g. Jože Plut. Ogledali smo si najznamenitejši ljubljanski vodnjak, ki ga je ustvaril baročni mojster F. Robba. Za zaključek pa smo se kar na ulicah potopili še v likovno ustvarjanje, risanje arhitekturnega detajla.

Osmošolka Neža