Devetošolci na kulturnem dnevu

V petek, 6. 1. 2017, so se devetošolci odpravili na kulturni dan v Ljubljano, kjer so si ogledali razstavo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije ter jazz koncert v Cankarjevem domu. Najprej so se sprehodili skozi tivolski park do gradu Tivoli, nato pa se podali naprej proti njihovemu cilju – Muzeju novejše zgodovine Slovenije v Cekinovem gradu. Tu so si v dveh skupinah ogledali razstavo z naslovom Slovenci v 20. stoletju. 20. stoletje sodi med najburnejša obdobja slovenske zgodovine. Slovenci smo v tem času zamenjali nekaj držav in državnih ureditev, preživeli dve svetovni vojni, se vključili v tehnološko revolucijo, v zadnji, osamosvojitveni vojni pa smo dosegli samostojno državo. Razstava je učence tako popeljala skozi čas od začetka prve svetovne vojne pa vse tja do leta 2008, ko je Slovenija predsedovala Svetu EU. Po ogledu razstave je v Cankarjevemu domu sledil ogled koncerta – Jazz v živo – etno jazz. Učenci so najprej spoznali zgodovino te glasbene zvrsti, nato pa so jih člani Big banda Rtv Slovenije in vokalistka Eva Hren popeljali skozi nekaj slovenskih ljudskih pesmi (Nmau čez izaro, Čuk se je oženil, Marko skače …) v jazz preobleki in pri tem navzoče zelo navdušili. Učenci so odnesli veliko znanja tako o življenju Slovencev v prejšnjem stoletju, kot tudi o glasbeni zvrsti jazz, obenem pa slovensko ljudsko glasbo doživeli na nov, drugačen način.