Regijski otroški parlament 2022

V torek, 29 .3. 2022, sem se v Novem mestu kot predstavnica Osnovne šole Ferda Vesela z mentorico Nejko Omahen Šikonja udeležila regijskega otroškega parlamenta. Letos je namesto v prostorih Občine Novo mesto potekal na Osnovni šoli Grm. Najprej smo se parlamentarci iz Jugovzhodne regije v šolski avli vpisali na list in tako potrdili našo prisotnost. Program se je začel z uvodnim nagovorom direktorice novomeške občinske uprave, dr. Vide Čadonič Špelič, pozdravom pomočnice ravnateljice gostiteljske šole Polonce Bilbija ter prvimi navodili organizatorke regijskega srečanja, predsednice Društva prijateljev mladine Mojca Marjete Ferkolj Smolič. Nato smo se vsi predstavniki, bilo nas je 31, na kratko predstavili. Sledila je predstavitev poteka srečanja in delitev v pet skupin. Splošna tema naše razprave je bila Moja poklicna prihodnost. Dodeljena sem bila v skupino, ki se je pogovarjala o poklicih sedanjosti in prihodnosti. Odšli smo v svojo učilnico in primerjali svoja mnenja. Skupina mi je bila všeč in prav tako tema; že po nekaj minutah diskutiranja smo se zelo povezali in predlagali ideje, ki bi jih bilo možno izvesti. Izpostavili smo tudi slabe plati te teme in se o njih temeljito pogovorili. Po štiridesetih minutah skupinskega dela smo se spet združili in predstavili svoje ugotovitve. Kdor je želel, je lahko podal komentar ali izrazil svoje mnenje, tako da se je razvila zanimiva debata. Ob koncu pa smo vsak zase povedali še, kaj si želimo postati v prihodnosti.

Sledilo je glasovanje za predstavnike, ki bodo našo regijo zastopali na nacionalnem otroškem parlamentu, 11. 4. 2022 v dvorani Državnega zbora v Ljubljani. Žal mi je zmanjkalo nekaj glasov, da bi se uvrstila mednje. Toda celotna izkušnja mi je bila zelo všeč in bi jo z veseljem ponovila še kdaj. Malo mi je bilo žal le, da nismo sedeli v prostorih Občine Novo mesto, kjer bi bilo vzdušje še bolj podobno pravi politični razpravi.

Žana Verbič, 8. a